Dünyanın her yerinde rahatlıkla yaşayabilecek, ulusal değerlerine bağlı, geleceğin güvenilir liderlerini yetiştirmek misyonuyla yola çıktımız eğitim yolculuğumuzda, yetiştirdiğimiz genç nesillere yaşam boyu gerekli olacak bilgi, beceri, davranış, tutum ve değerleri kazandırmak öncelikli hedefimizdir. Özgüven, girişimcilik, toplumsal sorumluluk, ulusal duyarlılık, milli değer ve yurttaşlık bilinciyle yetişen 1000’i aşkın mezun vermenin gurunu yaşıyoruz.

Öykülerini gururla takip ettiğimiz gençlerimiz yurt içinde ve yurt dışında iyi üniversitelerde eğitim almakta, yüksek lisans ve doktora yapmakta ya da kariyer hayatında başarıyla ilerlemektedirler. Mühendislerden profesyonel fotoğrafçılara, kendi işini kuran girişimcilerden akademisyenlere, doktorlara, dünyanın en saygın kanser araştırma merkezlerinde çalışan bilim sevdalılarından çeşitli şirketlerdeki orta ve üst kademe yöneticilere varan geniş bir yelpazede son derece dinamik, girişken ve en önemlisi ülkesinin insanı olan yüzlerce gencimiz, bayrağımızı Amerika’dan Kanada’ya, Avrupa’dan Asya’ya dünyanın dört bir yanında dalgalandırıyor.

Üniversite Sınavındaki Başarı Geleneği

Okulumuz 2000 yılından 2021 yılına kadar mezun ettiği 1.224 mezundan 1.205’ini üniversiteye yerleştirmiştir. Bu tarihler arasındaki yerleştirme oranı %98.44’tür. 2009 yılından bu yana en çok mezun yerleştirdiğimiz ilk beş üniversite ODTÜ, İ.D Bilkent (%56’sı burslu), İTÜ, Ege Üniversitesi (%52’si tıp fakültesi), Koç Üniversitesi (%70’i burslu) olması mezun niteliğimizle ilgili ipuçlarını veriyor. Özel Ege Lisesinden 2009 yılından bu yana mezun olan öğrencilerin en çok yerleştiği bölümler ise sırasıyla mühendislik, tıp, işletme/ekonomi/iktisat, hukuk, mimarlık, diş hekimliğidir. Ancak öğrenciliğin yalnızca ulusal sınavlarda başarılı olmaktan ibaret olmadığını, bilgi kadar dostluk biriktirmenin de gerektiğini; ülkesinin tarihinin, sanatının, değerlerinin, fikir dünyasının ve rengârenk insan çeşitliliğinin farkında olan gençler yetiştirmenin asıl büyük görev olduğunu biliyoruz. Eğitimde etik değerleri gözetmek ise her zaman önceliğimizdir.

Ulusal sınav başarılarımızı incelemek için tıklayınız.

AP Dersleri ve AP Capstone Diploma Programı sayfasına gitmek için tıklayınız...

İngilizce

10. sınıftan itibaren farklı seviye gruplarına ayrılarak yabancı dil eğitimlerine devam eden öğrencilerimiz, yurt dışı hedefleri doğrultusunda IELTS ve TOEFL IBT sınavlarına hazırlanmaktadırlar. Hem ulusal hem de uluslararası olmak üzere katıldıkları Model Birleşmiş Milletler Konferansları (Harvard, Yale ve Princeton Üniversitesi), Yale Model Government of Europe (YMGE), Global Genç Liderler Konferansı, Regeneron ISEF gibi bilimsel etkinliklerde ülkemizi başarı ile temsil etmektedirler. AP (Advanced Placement) derslerinde üniversite seviyesinde temel bilim derslerini yabancı dil yeterlilikleri ile birleştirerek bir üst aşamaya taşırlar. Tüm bu etkinliklerin yanı sıra öğrencilerimiz İngilizce Münazara (Debate) çalışmalarına da katılmaktadır.

Almanca – Fransızca

Özel Ege Lisesinde ikinci yabancı dil eğitimi 9. sınıftan itibaren öğrencilerin seviyelerine uygun olarak oluşturulan sınıflarda kur sistemi ile başlamaktadır. Lisede uygulanan ikinci yabancı dil programında okuma, anlama, yazma ve konuşma becerilerinin kazandırılması ve geliştirilmesi temel hedefimizdir. Kendi beceri ve yeterlilik seviyelerine göre eğitim alan öğrencilerimiz, lise eğitimi boyunca Almanca ve Fransızca uluslararası geçerliliği olan A2-B1 düzeyinde resmi dil sertifikası alabilecek düzeye yükselmektedirler. Bu sertifikalar; Avrupa dilleri ortak çerçeve programı ile uyumlu, dünyanın dört bir yanında aynı standartlara uygun olarak verildiği garantilenen, ömür boyu geçerliliği olan, üniversite ve şirketler tarafından tanınan ve kullanılan belgelerdir. Kendi kültürel kimliğinin farkında olarak yetişen öğrencilerimiz, öğrendikleri farklı ülkelere ait dili konuşarak da o ülkelerin kültürel değerlerini tanıyıp çok kültürlülük bilinci kazanırlar. Bu sayede diğer kültürlere hoşgörü ve saygı gösteren öğrencilerimizin, dünyanın her yerinde yaşayabilecek bireyler olarak yetişmeleri en büyük amacımızdır.

 

Yurt dışı danışmanlığı konusunda eğitimli akademik kadromuz, lise hayatları boyunca öğrencilerimize kendilerine en uygun üniversiteyi bulma arayışlarında ve bakış açılarını yurt dışındaki eğitim fırsatları doğrultusunda geliştirmeleri konusunda rehberlik etmektedir. Yurt dışı danışmanlık programımız ile öğrencilerimizi ilgilendikleri ve başvurmak istedikleri seçkin yurt dışı üniversitelerine yönlendiriyoruz. Yürüttüğümüz danışmanlık sürecinde öğrencilerimizin dünya genelinde başvurdukları üniversitelerin başvurularının tamamlamaları ve kendi başvurularının sorumluluğunu almaları konusunda cesaretlendiriyoruz. Yıl içinde birebir görüşmeler, mezunlar buluşmaları ve önde gelen yurt dışı üniversitelerinin webinar buluşmaları gibi büyük toplantılar düzenleyerek 9, 10, 11 ve 12. sınıftaki öğrencilerimizi yurt dışındaki eğitim fırsatları konusunda bilgilendiriyoruz. Ayrıca TOEFL, IELTS ve SAT gibi yurtdışı başvurularında gerekli uluslararası sınavlar hakkında öğrencilerimize danışmanlık yapıyoruz. Bu doğrultuda öğrencilerimizin yurt dışı üniversitelerine başvuru ve kabul sürecinin tümü okulumuzda bu alanda uzman danışman öğretmen rehberliğinde yürütülüp takip edilmektedir. Özel Ege’nin başarı geleneklerinden biri olan yurt dışı üniversitelerine kabullerde, 12. sınıftan mezun olarak dünyanın seçkin üniversitelerine yerleşen mezunlarımız başvuru sürecinde birçok uluslararası üniversiteden kabul almaktadır.

Mezunlarımız yurt dışındaki Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education'na göre ilk 1000'de yer alan prestijli üniversitelere kabul almalarının yanı sıra Türkiye’de kabul aldıkları üniversitelerin hazırlık programlarından TOEFL ya da IELTS sınavlarından aldıkları yüksek skorlarla muaf olmaktadırlar.

Yurt dışı üniversite danışmanlığının yanı sıra öğrencilerimize yurtdışı akademik yaz okulu programları konusunda da rehberlik etmekteyiz.

Model Birleşmiş Milletler (MUN)

Öğrencilerin Birleşmiş Milletler delegesi olarak komitelerde başka bir ülkeyi temsil ettiği Model Birleşmiş Milletler gibi uluslararası projelerde de öğrencilerimizi yönlendirdiğimiz başka bir yurt dışı iş birliğimizdir. Okulumuzdaki MUN kulübü 2000 yılından bu yana aktif bir şekilde çalışmaktadır. Öğrencilerimiz 20 yıldır Harvard, Yale ve Princeton Model Birleşmiş Milletler konferansları gibi dünya çapında bilimsel etkinliklere katılarak araştırma, topluluk önünde konuşabilme, eleştirel düşünme, takım çalışması ve liderlik gibi becerilerini geliştirmektedir.

Üniversite Hazırlık Çalışmaları: Öğrencilerimizin mesleki hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak amacıyla üniversiteye giriş sınavlarına yönelik sürdürülen çalışmalardır. Üniversite sınavlarına hazırlık çalışmalarında çok kapsamlı bir rehberlik programı uygulanmaktadır.

 • Sınav Sisteminin Tanıtımı
 • Öğrenci Başarı Gelişimlerinin Değerlendirilmesi
 • Motivasyon Toplantıları
 • Sınav Başvurularının Gerçekleştirilmesi
 • Deneme Sınavlarına Yönelik Stratejilerinin Oluşturulması
 • Tercih Danışmanlığı

Üniversite hazırlık çalışmalarının uzun soluklu bir yolculuk olduğunu biliyor ve bu çalışmaları bütünsel bir şekilde ele alıyoruz. 9. sınıfın ilk gününden itibaren birçok etkinlik ve akademik çalışmayla öğrencilerimizin, 12. sınıfa kadar kendilerini tanımalarına ve bu doğrultuda hedeflerini oluşturmalarına destek oluyoruz.

 • Mesleki Gölge

Öğrencilerimizin ileride seçmeyi düşündükleri meslekleri tanımalarına ve doğru meslek seçimi yapmalarına yardımcı olmak amacıyla “Mesleki Gölge Programı” uyguluyoruz. Öğrencilerimiz bir tam günlerini tanımak istedikleri meslek sahibi ile birlikte geçirerek mesleğin özelliklerini kendi kişilik özellikleri ve yetenekleriyle karşılaştırma imkânı bulmaktadır. Uygulama kapsamında öğrencilerimiz, bilgisayar mühendisinden moda tasarımcısına, arkeologdan kardiyoloji uzmanına kadar pek çok meslek sahibinin yanında mesleği tanımaya çalışır. Böylece öğrencilerimiz, meslekleri uygulama alanı içinde gözlemleyerek tanımaktadır.

 • Üniversite Günü

Öğrencilerimizin üniversitelerin sadece bölümlerini veya meslek gruplarını tanımalarını değil, aynı zamanda üniversitelerin olanaklarını öğrenmeleri amacıyla okulumuzda bir gelenek hâline gelen “Üniversite Günü”nü düzenliyoruz. Üniversite Günü etkinliğimiz bünyesinde birçok üniversiteyi okulumuza davet ederek hem kendi öğrencilerimizin hem de üniversiteleri tanımak isteyen diğer öğrencilerin bilgi edinmesini sağlıyoruz.

 • Mezunlar Zirvesi

Aktif olarak iş hayatında bulunan mezunlarımızı mezunlar zirvesi etkinliğimiz aracılığıyla öğrencilerimizle bir araya getiriyoruz. Mezunlarımız lise yaşantılarını, burada edindikleri donanımları nasıl kullandıklarını, üniversite ve bölüm seçerken nelere dikkat ettiklerini, iş hayatının gerekliliklerini, bu yolda kendilerini nasıl geliştirdikleri ve kariyer hedeflerinin neresinde olduklarını Özel Egelilerle paylaşma fırsatı buluyor.

 • Üniversite Hazırlık Dersleri

Üniversite hazırlık çalışmaları ile öğrencilerimizin akademik gelişimlerini izliyor, bir üst sınıfa daha donanımlı geçmeleri için birçok akademik çalışma uyguluyoruz. 11. sınıfa gelmeleriyle birlikte mayıs ayında üniversite hazırlık derslerine başlıyoruz. Bu programı 4 ya da 6 hafta olacak şekilde planlanıyor. Ağustos ayında ise 3 haftalık programla hazırlık sürecimize devam ediyoruz. Öğrencimiz 12. sınıfa başladığında ise hem TYT hem AYT konularını paralel bir şekilde görüyor ve konuları en geç nisan ayında bitirmeyi hedefliyoruz.

 • Deneme Sınavları – Konu Tarama Testleri (KTT)

Okulumuzda yapılan ortak sınav ve konu tarama testleriyle öğrencilerimizin test tekniklerine hâkim olmasını hedefliyoruz. Özellikle 12. sınıfta Türkiye Geneli deneme sınavı uygulayarak öğrencilerimizin sadece okuldaki sıralamasını değil tüm Türkiye’deki sonucunu görebiliyoruz. Ayrıca 9. sınıftan 12. sınıfa kadar uyguladığımız konu tarama testleri ile öğrencilerimizin gelişimini yakından takip ederek akademik performanslarını sınav süresince yükseltmeleri için bireysel ve grup çalışmaları yürütüyoruz.

 1. Kulüp Dersleri

Öğrencilerimizin kültürel, sosyal, sanatsal ve fiziksel gelişimini destekleyen ortamlar sağlamaktayız. Öğrencilerimiz; ilgi ve istekleri doğrultusunda kendilerini keşfedebilmeleri için Türkçe ya da Fransızca tiyatrodan satranca, yüzme-su topu-su rugbysinden ahşap kulübüne, İngilizce çizgi-romandan çağdaş dünya tarihine kadar birçok etkinliğe katılabilirler.

Öğrencilerimizin akademik başarılarına olumlu katkı sağladığına inandığımız lise kulüp derslerimiz şu şekildedir:

Rehberlik uygulamalarımızda temel amacımız, tüm öğrencilerimizin öz farkındalıklarını kazanmasına, problem çözme becerilerinin gelişmesine, bulunduğu çevreye kolay uyum sağlayabilmesine, iletişim becerilerinin güçlendirmesine, farklılıklara karşı duyarlı olmasına ve zorlayıcı durumlarda etkili başa çıkma becerileri geliştirmesine yardımcı olmaktır. Birimimiz öğrencilerimizi bilişsel, duygusal, akademik ve davranışsal boyutlarda destekleyip mevcut çalışmalarını sürdürmektedir.

Öğrencilere Yönelik Çalışmalar

Öğrenci Tanıma Çalışmaları: Öğrencilerimizin kişilik özellikleri, psiko-sosyal gelişimleri, yetenekleri, ilgi alanları ve akademik gelişimleri, bireysel farklılıkları dikkate alınarak gerçekleştirilen çalışmalardır. Liseye yeni kayıt yaptıran öğrencilerimiz rehberlik birimi tarafından planlanan “oryantasyon” çalışmaları ile okulu tanıma ve okula uyum sağlama fırsatı bulurlar.

Sınıf Rehberlik Çalışmaları : Öğrencilerimizin bilinçlendirilmesini sağlamak ve gelişimlerini desteklemek amacıyla düzeylerine uygun sınıf rehberlik çalışmaları yürütülür. Yıl boyunca öğrencilerimiz rehber öğretmenleri ile çeşitli konularda bir araya gelir.

 • Verimli Ders Çalışma Teknikleri ve Zaman Yönetimi
 • Sınav Sisteminin Tanıtılması
 • Hedef Belirleme
 • Başarıya Giden Yol-Motivasyon
 • Rehberlik İlk Yardım Çalışmaları (PİY)
 • Meslek Seçimi
 • Ders Seçimi
 • Test Tekniği
 • Sınav Kaygısıyla Baş Etme Becerileri
 • Sınav Stratejileri

Akademik Başarı İzleme: Kişisel hedef belirleyebilme, zamanı planlayabilme ve yönetebilme, motivasyon, dikkat ve konsantrasyon, sınavlara hazırlanma gibi konularda desteklemeyi amaçlayan çalışmalardır. Bu kapsamda yapılan çalışmalar,öğrencimiz ve ailesiyle yapılan motivasyon toplantıları ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesi olarak uygulanmaktadır.

Kariyer Gelişim Çalışmaları: Öğrencilerimizin kariyer süreçlerinde kendilerini tanıma, güçlü yönlerini belirleme, meslekleri tanıma ve mesleki hedeflerini oluşturmaya yönelik çalışmalardır. Bu kapsamda yıl içinde öğrencilerimizin katılımı ile çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

 • Üniversite Günü
 • Meslek Uzmanları ile Salon Dersleri
 • Üniversite Gezileri
 • Mezunlar Buluşması
 • Mesleki Gölge Çalışması

Toplum Hizmeti Çalışmaları: Öğrencilerimiz lise öğrenimleri boyunca gerçekleştirdikleri toplum hizmeti çalışmalarıyla toplumsal sorumluluk ve empati becerilerini geliştirmektedir.  Bu çalışmalar öğrencilerimizin toplumsal sorumluluk duygusu ve bu konudaki farkındalıklarını geliştirip içinde yaşadıkları topluma liderlik edebilmelerini teşvik etmekteyiz.

Uzaktan Eğitimde Rehberlik

İçinde bulunduğumuz pandemi koşullarında rehberlik çalışmalarımıza uzaktan eğitim sistemimiz Perculus+ üzerinden çevrim içi olarak devam ediyoruz.

Velilere Yönelik Çalışmalar

Bireysel Veli Görüşmeleri: Öğrencilerimizin gelişimlerini izlemek ve değerlendirmek amacıyla bireysel veli görüşmeleri yapmaktayız. Aynı zamanda öğrencimizi izleme amaçlı yürütülen bu görüşmelerin dışında velilerimizle de belirli aralıklarla ve konularda bir araya geliyoruz.

Anne Baba Okulu: Her yıl düzenli olarak alanında uzman olan kişileri velilerimizle bir araya getiriyoruz. İletişim, gelişim özellikleri, düşünme becerileri, sınırlar gibi konular bu okulun ana çerçevesini oluşturuyor. Burada ailedeki bireylerin temel ihtiyaçlarını göz önüne alarak konuları belirliyoruz.

Öğrencilerimizin kültürel, sosyal, sanatsal ve fiziksel gelişimini destekleyen ortamlar sağlamaktayız. Öğrencilerimiz; ilgi ve istekleri doğrultusunda kendilerini keşfedebilmeleri için Türkçe ya da Fransızca tiyatrodan satranca, yüzme-su topu-su rugbysinden ahşap kulübüne, İngilizce çizgi-romandan çağdaş dünya tarihine kadar birçok etkinliğe katılabilirler.

Öğrencilerimizin akademik başarılarına olumlu katkı sağladığına inandığımız lise kulüp derslerimiz şu şekildedir: