Yurt dışı danışmanlığı konusunda eğitimli akademik kadromuz, lise hayatları boyunca öğrencilerimize kendilerine en uygun üniversiteyi bulma arayışlarında ve bakış açılarını yurt dışındaki eğitim fırsatları doğrultusunda geliştirmeleri konusunda rehberlik etmektedir. Yurt dışı danışmanlık programımız ile öğrencilerimizi ilgilendikleri ve başvurmak istedikleri seçkin yurt dışı üniversitelerine yönlendiriyoruz. Yürüttüğümüz danışmanlık sürecinde öğrencilerimizin dünya genelinde başvurdukları üniversitelerin başvurularının tamamlamaları ve kendi başvurularının sorumluluğunu almaları konusunda cesaretlendiriyoruz. Yıl içinde birebir görüşmeler, mezunlar buluşmaları ve önde gelen yurt dışı üniversitelerinin webinar buluşmaları gibi büyük toplantılar düzenleyerek 9, 10, 11 ve 12. sınıftaki öğrencilerimizi yurt dışındaki eğitim fırsatları konusunda bilgilendiriyoruz. Ayrıca TOEFL, IELTS ve SAT gibi yurtdışı başvurularında gerekli uluslararası sınavlar hakkında öğrencilerimize danışmanlık yapıyoruz. Bu doğrultuda öğrencilerimizin yurt dışı üniversitelerine başvuru ve kabul sürecinin tümü okulumuzda bu alanda uzman danışman öğretmen rehberliğinde yürütülüp takip edilmektedir. Özel Ege’nin başarı geleneklerinden biri olan yurt dışı üniversitelerine kabullerde, 12. sınıftan mezun olarak dünyanın seçkin üniversitelerine yerleşen mezunlarımız başvuru sürecinde birçok uluslararası üniversiteden kabul almaktadır.

Mezunlarımız yurt dışındaki Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education'na göre ilk 1000'de yer alan prestijli üniversitelere kabul almalarının yanı sıra Türkiye’de kabul aldıkları üniversitelerin hazırlık programlarından TOEFL ya da IELTS sınavlarından aldıkları yüksek skorlarla muaf olmaktadırlar.

Yurt dışı üniversite danışmanlığının yanı sıra öğrencilerimize yurtdışı akademik yaz okulu programları konusunda da rehberlik etmekteyiz.

Model Birleşmiş Milletler (MUN)

Öğrencilerin Birleşmiş Milletler delegesi olarak komitelerde başka bir ülkeyi temsil ettiği Model Birleşmiş Milletler gibi uluslararası projelerde de öğrencilerimizi yönlendirdiğimiz başka bir yurt dışı iş birliğimizdir. Okulumuzdaki MUN kulübü 2000 yılından bu yana aktif bir şekilde çalışmaktadır. Öğrencilerimiz 20 yıldır Harvard, Yale ve Princeton Model Birleşmiş Milletler konferansları gibi dünya çapında bilimsel etkinliklere katılarak araştırma, topluluk önünde konuşabilme, eleştirel düşünme, takım çalışması ve liderlik gibi becerilerini geliştirmektedir.