2007 mezunumuz Barış Olten ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Bakalım mezunumuz Özel Ege’deki anıları, akademik kariyeri hakkında neler söylemiş ve Özel Egelilere hangi mesajları vermiş;

Merhaba Barış,

Özel Ege’den seni uğurladığımız yıldan bu yana tam 11 yıl geçti. Ne günlerdi ama değil mi? Yurt dışında eğitime devam ederken, bizleri de gururlandırıyorsun. Öğrencilerimize de harika bir örneksin. Akademik ve sosyal anlamda neler yaptın görüşmeyeli merak ediyoruz? Öncelikle bize kendinden bahseder misin?

1990 yılında doğdum. Özel Ege Lisesi ile tanışmam 10 yaşında, 4. sınıfta gerçekleşti. Lise öğrenimimi Özel Ege Lisesinde 2007 yılında tamamladım. Çocukluk hayalim olan tıp fakültesini kazanmaktı. Bunu aynı yıl içerisinde Başkent Üniversitene yerleşerek gerçekleştirmiş oldum. 2013 yılında fakülteyi bitirdikten sonra Amerika’ya yerleşip çeşitli hastanelerde psikiyatri alanında klinik ve akademik çalışmalarda bulundum. Yale Üniversitesinde 2017 senesinde 1 sene post doctorate psikiyatri araştırma görevlisi unvanıyla çalıştım. 2018 senesinden bu yana New York Brookdale Üniversitesi Hastanesinde Psikiyatri alanında üst ihtisasımı sürdürmekteyim.

Neden Özel Ege Desem Neler Söylersin? Sınav başarısının yanında, sizi hayatın kendisine hazırlayan bir kurum olduğu için... Hayat sınavlardan çok daha fazlası… Bunun ancak 20’li yaşların sonunda geriye dönüp baktığımda farkına varabiliyorum. Sınav sizi bir yere getirir ancak geldiğiniz yerde başarılı olmak için birçok sosyal yetiye ihtiyacınız olacaktır. Bu yetilerin çoğunu küçük yaşta tanıştığım Özel Ege Lisesinde kazandım. Yıllar önce değerli İhsan Kurt Öğretmen’imiz bana, ‘’Burada tek amacımız bilim öğretmek değil Barış, bilimi ileriye taşıyacak yetileri sizlere kazandırıp alanında genç liderler yetiştirmek istiyoruz.’’ demişti. 12 yaşında, aklım öğretmenimin bu sözlerine pek ermemiş olsa da hayatımın uzun bir dönemini geçirdiğim ve beni şu anki konumuma hazırlayan bütün öğretmenlerime ve Ege Lisesine şükranlarımı sunuyorum.

Nasıl geçti Özel Ege yılların? Bir kez daha lise okuma şansın olsa yine Özel Egeli olur musun? Kesinlikle olurdum. Akademik anlamda ve sosyal anlamda bana kattıklarıyla Özel Ege Lisesinin hayatımda çok önemli bir yeri oldu ve orada edindiklerimi şu an hayatımın pek çok evresinde uyguluyorum.

Barış sence Özel Egenin öğrencilerine sağladığı en önemli katkı nedir? Öğrencilerine iş ve sosyal hayatlarında başarılı olmak için ihtiyaçları olan yetileri kazandırmak. Bunlar arasında; sıkı ve düzenli çalışma, liderlik yetileri, organizasyon becerisi, yabancı dil, insan ilişkileri, araştırmaya ve anlamaya yönelik ezbercilikten uzak eğitimden bahsedebilirim.

Özel Ege yurt dışı hayallerine nasıl katkı sağladı? Özel Ege Lisesi yabancı dile çok önem veriyor. Bu, yurt dışı için olmazsa olmaz kural. Bunun dışında Amerika’da başarılı olmak için geldiğiniz noktadan kendinizi yukarı doğru taşımak adına her zaman çaba göstermeniz gerekmektedir. Sıkı çalışmanın yanı sıra okul hayatında geliştirdiğiniz insan ilişkileri, liderlik, organizasyon becerisi gibi yetileri Özel Ege Lisesi yıllarında kazandım.

Özel Ege Lisesinde olmasaydım belki de şu an burada değildim diyor musun? Özel Ege olmasaydı nerede olurdum ya da şu anki konumumda olur muydum bilemiyorum. Ancak şu anki konumumda isem bunda Özel Ege Lisesinin çok önemli bir katkısı olduğunu net olarak söyleyebilirim.

Özel Ege Lisesindeki yabancı dil öğretimiyle ilgili olarak ne düşünüyorsun? Oldukça ileri bir seviyede. Bunun özellikle Amerika’ya ilk geldiğim zaman farkına vardım. Yabancı diliniz her zaman gelişmeye açık olacaktır. Bundan öğrenci kardeşlerimin hiç şüphesi olmasın. Ancak Özel Ege Lisesinde aldığım temel yabancı dil eğitimi Amerika’daki hayatımda bana çok büyük kolaylıklar sağladı diyebilirim.

Barış, yoğun ders temposunun yanında hangi kulüp ya da branşlarda faaliyet gösterdin? Bizim bilmediğimiz bir beceri kattın mı kendine seni görmediğimiz bu 11 yılda? Psikiyatri ve psikoloji alanında faaliyet gösterdim. Uluslararası bilimsel makalelerde psikiyatri alanında yaptığım çalışmalar yayımlandı. Bunun yanında Amerika’da tıpta uzmanlık danışmanlığı yapan ve benim de kurucu üyesi olduğum, yaklaşık 10.000 üyesi olan sosyal bir grubun parçasıyım.

Son olarak, Özel Ege Lisesinde okuyan, okumak isteyen öğrencilere neler tavsiye edersin?

  • Öğrenci kardeşlerime en büyük tavsiyem hayata sınav odaklı yaklaşmamaları. Sınav ülkemizin bir gerçeği ancak Özel Ege Lisesi size farkında olsanız da olmasanız da sınav hazırlığından çok daha fazlasını veriyor/ verecek. Sınav bir amaç değil sizi yukarıya taşıyacak araçlardan sadece
  • Sosyal ilişkilerinizi ihmal etmeyin. Bu konuda Özel Ege Lisesi birçok imkân sunuyor. Günümüz toplumsal yapısında sosyal ilişkileri kuvvetli olan bireylerin diğerlerine oranla çok daha başarılı olduklarını görüyoruz.
  • Sıkı çalışmayı ihmal etmeyin! Hepimiz bazen ilgimizin olmadığı alanlarda çalışmak, sınavlardan geçmek durumunda kalıyoruz ancak bugün ilginizin olmadığı bir alanda öğrendiğiniz ufacık bir şey yarın ilginizin olduğu alanda çok fazla işinize Ben kendi yolculuğumda buna çok şahit oldum. Bu nedenle müfredatta ders ayırt etmeden sıkı çalışınız. İş hayatında ve sosyal hayatta yaptığınız işlerin faturasını ödemeden bir yerlere gelebilirsiniz ancak orada kalıcı olamazsınız, bunu sakın unutmayın.
  • Başarı odaklı olmayın. Öğrenme odaklı ve sürekli kendinizi geliştirme odaklı olun. Başarı bir yeti de insanların size uygun gördüğü bir sıfattan fazlası da değildir. Kendini sürekli geliştiren ve öğrenen bir kişi şüphesiz bu sıfata layıkıyla sahip olacaktır.
  • Öğrencilik yıllarınızın kıymetini O sıralara geri dönmeyeceğinizin farkında olun. O sıralarda öğrendiklerinizin ve kazandıklarınızın ileriki hayatınızı biçimlendireceğini unutmayın.
  • Okumaktan vazgeçmeyin. Günümüz teknolojisinde kitapların yerini filmler, diziler aldı. Bu sizi kolaycılığa sürüklemesin. Filmler, diziler bir dünya yaratır ve bunu size sunar. Okuduğunuz kitaptan bir değil binlerce dünya yaratabilirsiniz. Okurken o yarattığınız dünyayı kendi hayal gücünüzle dekore etmek konusunda özgürsünüz. Cümleleri küçümsemeyin. Okuduğunuz bir paragraf hayatınızı şekillendirebilir bunu unutmayın. Film veya dizi size bakmayı, okumak ise görmeyi öğretecektir.
  • Kimseyi hafife almayın. Herkesten öğrenin, herkesten bir şeyler alın. Ancak hiçbir şeyi körü körüne Tartın, biçin, araştırın, deneyimleyin. Taklit etmeyin. Farklı olun. Bu dünyayı güzel kılan şey her nesnenin ve her bireyin birbirinden farklı olması. Öğrenecek ve yaşanacak o kadar çok şey var ki!
  • Bir sanat ile uğraşın, bunu ister hobi olarak ister profesyonel olarak yapın ancak sanat, hayatınızdan eksik olmasın. İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden biridir sanat. Bilim aklınızı besleyecektir ve onun önemi yadsınamaz. Sanat ise ruhunuzu besler. Günümüzün soluksuz yaşamında, zamanı donduran ve anı yaşayabileceğiniz ender imkânlar sunar

Senin eklemek istediğin bir şey var mı? Bana baris.olten@yale.edu e-mail adresimden ulaşabilirsiniz. Özellikle tıp okumak isteyen kardeşlerime kariyer planlamasında yardımcı olabilirim. Onun dışında o sıralarda yıllarca oturmuş bir kardeşiniz olarak her türlü sorunuza cevap vermeye hazırım. Hayat size mutluluklar getirsin.

Yolun açık olsun Barış, başarılarının devamını dileriz.

Mezunlarımızdan Haberler
29 / 05 / 2021
GAMZE SEVİNÇ SAYI, 2001 ÖEL MEZUNU

Özel Ege'den sonra İzmir Ekonomi Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği lisans programını tamamladım. 2008 senesinde ise University of California Riverside'da Pazarlama Yönetimi üzerine ön master programını bitirdim. 2010 senesinden i devamını oku..

29 / 05 / 2021
KUNTER AŞKIN, 2005 ÖEL MEZUNU

Özel Ege'den mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünde lisans eğitimimi tamamladım. HWR Berlin Üniversitesinde is Uluslararası Pazarlama Yönetimi üzerine yüksek lisans yaptım. Şu anda Zorlu Grubun devamını oku..

29 / 05 / 2021
FULYA YEMİŞÇİ ELTUTAN, 1994 ÖEL MEZUNU

Özel Ege’den mezun olduktan sonra Celal Bayar Üniversitesi Pazarlama bölümünü kazandım. Lisans eğitimimi tamamlayınca İzmir Ticaret Borsası’nda çalışmaya başladım. 16 yıldan bu yana İzmir Ticaret Borsası’nda Kurumsal İl devamını oku..

29 / 05 / 2021
ANIL ŞENGEL, 2006 ÖEL MEZUNU  

Özel Ege Lisesinden 2006 yılında mezun oldum. Liseden mezun olduktan sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazandım. 2013 Şubat ayında doktor olarak mezun oldum. 5 yıl Manisa Yunusemre İlçe Sağlık Müdürlüğü devamını oku..

29 / 05 / 2021
ERCAN AYAZ, 2006 ÖEL MEZUNU

Özel Ege'den sonra Cerrahpaşa İngilizce Tıp bölümünü bitirdim. 2013 yılında ise İstanbul Medeniyet Üniversitesi Radyoloji bölümünde asistanlığa başladım. Bu arada asistanlığa başlamadan önce 4 ay Elazığ’da devlet hiz devamını oku..

29 / 05 / 2021
EZGİ KARAGÖZ, 2009 ÖEL MEZUNU

Özel Ege’den mezun olduktan sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandım. 2015 yılında mezun oldum ve şu anda 9 Eylül Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığında asistan doktor olarak çalışmaktayım. Tüm Ö devamını oku..

29 / 05 / 2021
TUNÇ TAŞBAŞ, 2004 ÖEL MEZUNU

Ortaokul ve liseyi Özel Ege Lisesi'nde okudum. 2004 yılında ise Özel Ege Lisesi'nden mezun oldum. Mezuniyetimin akabinde Sabancı Üniversitesi Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi'ne burslu olarak girdim. Amacım makine mühendisi olup aile şirketimiz devamını oku..

29 / 05 / 2021
DOĞAN DEMİR, 2005 ÖEL MEZUNU

Lise ve üniversite zamanlarımda, bilgisayarların grafik alanındaki kullanımı (film, animasyon, bilimsel görseller) çok ilgimi çekerdi. Özel Ege'deyken birkaç kitap alıp kendime 3 boyutlu modelleme öğrenmiştim. Yine lise sırasında bircok devamını oku..

08 / 12 / 2021
BARIŞ OLTEN, 2007 ÖEL MEZUNU

2007 mezunumuz Barış Olten ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Bakalım mezunumuz Özel Ege’deki anıları, akademik kariyeri hakkında neler söylemiş ve Özel Egelilere hangi mesajları vermiş; Merhaba Barış, devamını oku..

17 / 12 / 2021
İLAYDA BAKIRCI SAYI, 2011 ÖEL MEZUNU

devamını oku..

31 / 01 / 2022
EKREM ÖZTEKİN, 2003 ÖEL MEZUNU

devamını oku..

31 / 01 / 2022
İREM ALTIN, 2014 ÖEL MEZUNU

devamını oku..

31 / 01 / 2022
FERİDUN ÖNCEL, 2014 ÖEL MEZUNU

devamını oku..