(Basın Bülteni)

2 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen Lise Giriş Sınavı (LGS) soru ve cevapları yayınlandı. Millî Eğitim Bakanlığınca LGS kapsamında gerçekleştirilen merkezî sınava bu yıl 8'inci sınıftaki 1 milyon 38 bin 192 öğrenci başvurdu. Sınavın birinci oturumunda öğrencilere sözel alanda Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru soruldu. Sınavın ikinci oturumunda ise öğrencilere Matematik ve Fen Bilimlerinden toplam 40 soru yöneltildi.

Özel Ege Lisesi Bölüm Başkanları ve Öğretmen Kadrosu soruları analiz etti ve soru zorluk derecelerini geçmiş yıllara göre kıyaslayarak yorumladı.

Türkçe sorularında öğrenciler kazanımların tamamından sorumlu tutulmuştur. “Sözcükte anlam, şiir yorumlama, metin türleri ve yakın anlamlı cümle” başlıklarından gelen soruların ayırt ediciliği yüksektir. Grafik ve görsel yorumlama soruları içeriklerinin yoğunluğu ve uzunlukları sebebiyle öğrencilerin süreyi verimli kullanmalarını gerektirmektedir. Bu sebeple zaman yönetimini doğru yapanların fark yaratacağı bir sınavdır. Anlam bilgisi soruları oldukça dikkat gerektiren tarzda ve orta uzunluktadır. “Yazım Kuralları ve Noktalama İşaretleri” ile ilgili sorular ise dikkat ve bilgi gerektiren sorulardandır.

LGS Türkçe sorularında kitap okuma alışkanlığı kazanmanın, mantık ve muhakeme gücünün, görsel okuma becerisinin ve soru çözüm tekniklerine hâkim olmanın önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük sorularında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kavram bilgisi üzerinde durulmuş. Hemen hemen tüm sorularda kavram bilgisi ve bilgiler arasında ilişkilendirme yapabilme gücü ön plana çıkmıştır. 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları müfredata uygundur. Her üniteden soru sorulmuştur. Geçmiş yıllardan farklı olarak 3 soru doğrudan bilgi temellidir. Soruları dikkatli okuyan ve bilgi eksiği bulunmayan öğrenciler başarılı olacaktır. 

İngilizce soruları dilbilgisi yapılarından ziyade öğrencilerin okuduğunu anlamasını, doğru çıkarım yapıp yapmadığını ve sözcük bilgisini ölçen sorular olarak hazırlanmıştır. 

Matematik soruları temel bilgi düzeyini ölçen kazanım soruları olmakla birlikte mantık yürütme ve çıkarım yapma becerilerini de ölçen türdedir. En çok soru kareköklü ifadelerden gelmiştir. 

Fen Bilimleri soruları kazanımlara uygun, bilgi ve yoruma dayalıdır. Mevsimler ve İklim ünitesinden önceki yıllara göre daha kolay ve sadece mevsimler kısmı ile ilgili soruya yer verilmiştir. 2022-2023 yılı sorularına göre daha fazla beceri temelli soruların olması dikkat çekicidir. Altı çizili olarak verilen “kesinlikle doğrudur” soruları veya “hangileri doğru olabilir” tarzdaki yorumlama soruları üst düzey bilgiyi ölçme niteliğindedir. 

LGS merkezî sınav sonuçları 28 Haziran'da açıklanacak. Aynı gün yerleştirme sürecine ilişkin Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayımlanacak. Özel Ege Lisesi olarak tüm öğrencilere tercih döneminde başarılar dileriz.

Haberler
06 / 06 / 2024
10 ve 11. Sınıf Öğrencilerimiz Avogadro İsimli Kimya Yarışmasında Dünya Genelinde Uluslararası Okulların Katılımcıları Arasında İlk Yüzde 25’lik Dilimde

10 ve 11. Sınıf Öğrencilerimiz Avogadro İsimli Kimya Yarışmasında Dünya Genelinde Uluslararası Okulların Katılımcıları Arasında İlk Yüzde 25’lik Dilimde  Canada, University of Waterloo, devamını oku..

06 / 06 / 2024
Asya Matematik Olimpiyatlarında (AIMO) Finaldeyiz

3-B sınıfı öğrencimiz İdil Sakıncı, Asya Matematik Olimpiyatlarının (AIMO) çevrim içi olan ilk aşamasında aldığı puan ile Güney Kore’de yapılacak finalde yer almaya hak kazanmıştır.  devamını oku..

06 / 06 / 2024
TÜBİTAK Proje Finalinde Özel Ege’den Derece

  Bu yıl 55. si düzenlenen TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın final sergisi ve ödül töreni, 26-30 Mayıs 2024 tarihleri arasında Ankara’da yü devamını oku..

06 / 06 / 2024
2024 LGS (Lise Giriş Sınavı) Sorularının Değerlendirilmesi

(Basın Bülteni) 2 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen Lise Giriş Sınavı (LGS) soru ve cevapları yayınlandı. Millî Eğitim Bakanlığınca LGS kapsamında gerçekleştirilen merkezî sınava bu yıl 8'inci sınıftaki 1 milyon 38 bin 192 devamını oku..

06 / 06 / 2024
Ortaokullar Arası Çok Kısa Öykü Yarışması’nda Öğrencimizden İkincilik Ödülü 

Özel İzmir Gelişim Ortaokulunun düzenlediği Ortaokullar Arası Çok Kısa Öykü Yarışması’nda 7.sınıflar düzeyinde İkincilik Ödülü almaya hak kazanan öğrencimiz Sarp Pamuk’u kutlar, başarılarının devamını dileriz. devamını oku..

ÖZEL EGE'DEN HABERİNİZ OLSUN

#BizÖzelEgeliyiz