Okulumuz 2021 Şubat ayı itibarıyla AP Capstone™ Diploma Programı’nı akademik çalışmalarına dâhil etmiştir. Böylelikle Özel Ege Lisesi, öğrencilerine çift diploma seçeneği sunmaktadır.

AP Capstone™ Diploma Programı’nı uygulayan dünyada 2000, ülkemizde sadece 3 okuldan biri olan Özel Ege Lisesi aynı zamanda AP sınav merkezidir. Dolayısıyla öğrencilerimiz sınavlarına okulumuzda girme imkânına sahiptir. Şu an geldiğimiz noktada AP ders sayımızı öğrencilerin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda 25’e yükseltmiş bulunmaktayız. Bu dersler, Millî Eğitim Bakanlığı ve Talim Terbiye Kurulu tarafından onaylı, öğrencilerimizin karne ve transkriptlerinde görülebilecek derslerdir.

AP Capstone™ Diploma Programı üniversite düzeyinde araştırma, iş birliği, iletişim becerilerini geliştirmeye olanak sağlayan yenilikçi bir diploma programıdır. Bu program kapsamında öğrenciler, her biri 1 akademik yıl sürecek olan AP Seminar (Seminer) ve AP Research (Araştırma) derslerini almalıdır. Bu diploma programını tamamlamak için öğrencilerin lise öğrenimi boyunca AP Seminer ve AP Araştırma derslerinden farklı olarak 4 farklı AP dersi sınavından 3 ve üzeri not alması beklenmektedir.

Bu yenilikçi diploma programı sonunda çift diploma alacak öğrencilerimiz yurt dışı üniversitelere başvurularında diğer öğrencilerden bir adım daha öne geçerek burslu kabul alma imkânına sahip olabilecektir.

AP Capstone Diploma Programı, seminer (seminar) ve araştırma (research) derslerine dayalı, öğrencilerin eleştirel düşünme, araştırma, iş birliği, yönetim ve sunum gibi önemli beceriler geliştirmesine olanak sağlayan yenilikçi bir diploma programıdır.