ÖZEL EGE LİSESİ 2021 LGS DEĞERLENDİRMESİ

6 Haziran 2021 tarihli Lise Giriş Sınavı’nın birinci oturumunda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru; sayısal soruların yer aldığı ikinci bölümde ise  Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden 40 soru sorulmuştur.

Öğretmenlerimiz LGS sorularını şöyle değerlendirmiştir:

Sözel bölümde, Türkçe dersi sorularının tamamı anlam bilgisi sorularından oluşmaktadır.         Sınavda öğrencilere, “Sözcükte Anlam, Cümlede Anlam, Paragrafta Anlam, Grafik Okuma, Sözel Mantık ve Muhakeme” konularından sorular sorulmuştur. Müfredatta olmasına rağmen “Noktalama İşaretleri, Yazım Kuralları, Metin Türleri ve Söz Sanatları” konularından soru sorulmamıştır.

Sınav genel olarak öğrencilerin okuduğunu anlama, yorumlama ve mukayese gücünü ölçen, öğrenciye çıkarım yaptıran tarzda sorulardan oluşmaktadır.  Geçen seneye göre metinler daha kısa olmasına rağmen soruların zorluk derecesi artmıştır. Özellikle bazı soruların çeldiricileri kuvvetlidir. Tablo ve grafik soruları dikkati de ölçtüğü için bu soruların ayırt edici sorular olduğu söylenebilir.  Türkçe soruları, okuma alışkanlığı kazanmanın, sözcük bilgisine ve soru çözüm tekniklerine hâkim olmanın önemini göstermektedir.

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi soruları geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi öğrencinin okuduğunu anlaması, yorumlaması ve çıkarım yapması üzerine kuruludur. Sorular, doğrudan bilgiyi ölçmek yerine öğrenilen bilgilerin yorumlanabilmesi amacına yönelik olarak hazırlanmıştır. Ayrıca sorular çok uzun olmamakla birlikte öğrencilerin okuduklarını anlayabilecekleri tarzdadır.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi soruları, MEB’in yayımladığı örnek sorularla benzerlik göstermektedir. Sorularda ayet, hadis ve örnek olaylarla konular arasındaki ilişki ön plandadır. Bu tip sorularla öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama ve çıkarım yapma becerilerinin ölçüldüğü söylenebilir. Soruların uzunluğu ise öğrencilerin sıkılmadan okuyabilecekleri ve anlayabilecekleri tarzdadır.

İngilizce dersi soruları, dil bilgisinden ziyade öğrencilerin okuduğunu anlamasını ve kelime bilgisini ölçmek adına müfredata ve kazanımlara uygun şekilde hazırlanmıştır.Soruların hepsi yıl içinde uyguladığımız kazanım testleri ve denemelerle benzerlik göstermektedir.

2021 LGS sayısal bölümde,  Matematik dersi sorularının geçen yıla göre daha zorlayıcı olduğu ve  güçlü çeldiriciler içerdiği görülmüştür. Özellikle soruların uzun olması, bazı soruların birden fazla kazanımı ölçen nitelikte hazırlanması öğrencileri zorlamıştır. Bazı soruların ise matematiksel işlemlerden ziyade yorum yapılarak çözülmesi gerektiği görülmüştür. Sınıflarımızda çözdüğümüz sorularla kıyaslayacak olursak öğrencilerimizin görmediği bir soru tipi yoktur;ancak dikkatli okunulması gereken sorulardı.

Fen Bilimleri dersi soruları geçen seneye göre daha zor ve eleyiciydi. Soruların geçmiş yıllara göre uzun olması dikkat çekmektedir. Sınavda alışılmış tarzın dışında, eleyici soruların, yeni nesil sorular olduğu görülmüştür. Geçmiş yıllara göre görselin azaldığı; okuduğunu anlama, yorumlama ve analitik düşünme becerilerinin öne çıktığı görülmektedir. ''Kesin doğrudur.'' veya ''Daha fazla veri sağlar.'' gibi ifadelerin yer alması da öğrencilerin analitik düşünme becerilerinin ölçüldüğünü göstermektedir. Özetle sınavda kolay, orta ve zor sorular yer almakta ve sınav, 2020 LGS’ye göre zor ve sözel ağırlıklı bir sınav olarak değerlendirilmektedir.

ÖZEL EGE LİSESİ

Haberler
14 / 10 / 2021
4. Eraslan Vakfı Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası Sonuçları Açıklandı

Eraslan Vakfı Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası’na Türkiye’nin dört bir yanından katılan gençler, “Bilim ve Liderlik Okulu” olan Özel Ege Lisesinde her yıl bir araya gelmektedir. devamını oku..

14 / 10 / 2021
Özel Egeliler Türkiye Matematik Yarışması'nda Finalist

Türkiye Matematik Yarışması'nda Özel Ege İlkokulu 4-A sınıfı öğrencimiz Deniz Atış ve Özel Ege Ortaokulu 6-A sınıfı öğrencimiz Ege Miri finalist olmuşlardır. Öğrencilerimizi ve öğretmenle devamını oku..

14 / 10 / 2021
"SMART" ile İngilizce Öğrenmeye Devam Ediyoruz

İngilizce öğretim programımız SMART ile öğrencilerimiz yabancı dilde başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor. 2021 Haziran ayında düzenlenen Cambridge Young Learners sınavına katılan ilkokul ve or devamını oku..

29 / 09 / 2021
TÜBİTAK'ta Türkiye Üçüncüsü Olan Öğrencilerimiz Ödüllerini Aldı

TÜBİTAK 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri final yarışması biyoloji alanında Türkiye 3.sü olan öğrencilerimiz Nehir Özen ve Cem Yıldırım düzenlenen tören ile ödülleri aldı. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, öğrencilerimizin Özgün Bakteriler ile Biyot devamını oku..

08 / 09 / 2021
4. Eraslan Vakfı Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası

Eraslan Vakfı Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası’na Türkiye’nin dört bir yanından katılan gençler, “Bilim ve Liderlik Okulu” olan Özel Ege Lisesinde her yıl bir araya gelmektedir. Eraslan Vakfı Türkiye Liseler Aras devamını oku..

27 / 08 / 2021
Özel Ege Lisesi MUN Simülasyonu

Ozel Ege Lisesi MUN Simülasyonu Kapanış Töreni Özel Ege Lisesi Yabancı Diller Bölümü tarafından 16-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Model Birleşmiş Milletler Konferansı (MUN) simülasyonu kap devamını oku..

26 / 08 / 2021
Özel Ege Lisesi Öğretmen Çalıştayı "Bilim ve Liderlik" Temasıyla Gerçekleşti

Tüm ögrencilerimize kavuşacak olmanın heyecanını yaşarken öğretmenlerimiz tüm enerjileri ile yeni döneme hazırlanıyor. Özel Egeli öğretmenlerimiz, "Bili devamını oku..

26 / 08 / 2021
30. Dönem Mezunlarımızı Üniversiteye Uğurladık

Sevgili 2021 mezunlarımız, Özel Ege Lisesi mezunları arasına hoş geldiniz. devamını oku..

26 / 08 / 2021
Almanca Öğretmenimiz Figen Esener eTwinning Çalıştayı'ndaydı

Almanca Öğretmenimiz Figen Esener, Polonya ve Fransa ile birlikte yürüttüğü, Wir sind anders. Wir sind gleich.’’ eTwinning projesiyle İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen il çapında devamını oku..

26 / 08 / 2021
Kanguru Matematik Yarışması'nda 7 Öğrencimiz ile Finaldeyiz

Her yıl Türkiye'nin 81 ilinden, 2.500'ün üzerinde okul ve 140.000'e yakın öğrencinin katıldığı Kanguru Matematik Yarışması'nda Özel Ege İlkokulundan 2, Özel Ege Ortaokulundan 2, Özel Ege Lisesinde devamını oku..

26 / 08 / 2021
İngilizce Öğretmenimiz Dr. Güneş Korkmaz'dan Bir Başarı Daha

İngilizce öğretmenimiz Güneş Korkmaz, “Eğitimde Program Okuryazarlığı” bölümüyle Doç. Dr. Erol Koçoğlu editörlüğünde PEGEM tarafından yayımlanan "Eğitimde Okuryazarlık Becerileri” adlı devamını oku..

17 / 07 / 2021
Öğrencilerimize Yaz Okulundan Davet

Lise öğrencilerimiz Ali İhsan Sarı, Arda Öztürk, Berkay Dervişoğlu, Ceren Ayık, Efe Herek, Nazif Bartu Gürol, Ozan Çalışkan ve Yağmur Gültekin Koç Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi devamını oku..

17 / 07 / 2021
Özel Egelilere BAYER Liseler Arası Bilim Yarışması'ndan İkincilik Ödülü

Bayer'in lise öğrencilerini, fen ve bilim alanında çalışmalar yapmaya teşvik etmek ve bilimsel gelişimlerine katkı sunmak amacıyla bu yıl yedincisini düzenledi devamını oku..

17 / 07 / 2021
TÜBİTAK'taki Başarı Geleneğimiz Devam Ediyor

Ortaokul öğrencilerimizin her yıl çeşitli alanlarda katıldığı TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışması'nda bu yıl da 12 projemiz İzmir Bölge Sergisi'ndeydik. devamını oku..

17 / 07 / 2021
25. Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatları'ndan Bronz Madalya

11. sınıf öğrencimiz Niyazi Atakan Kırkağaç, 25. Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatları'nda bronz madalya almaya hak kazanmıştır. Öğrencimizi ve danışman öğretmenimizi tebrik ediyoruz. devamını oku..

17 / 07 / 2021
Özel Egeliler İzmir Valiliği Tarafından Düzenlenen Törendeydi

TÜBİTAK 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda Türkiye 3.sü olan öğrencilerimiz Nehir Özen ve Cem Yıldırım ile Biyoloji Öğretmenimiz Yasemin Boncuk Yavu devamını oku..

16 / 06 / 2021
Fen ve Matematik Alanında 2 Türkiye İkinciliği

MEF Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi Ortaokullar Arası Proje Yarışması’nda Türkiye 2.liğine layık görülen Özel Ege Ortaokulu 8. sınıf öğrencimiz Defne Telciler’e ve 7. sınıf öğrencimiz Mahir devamını oku..

15 / 06 / 2021
Harvard Üniversitesi Mezunlar Derneği'nden Mansiyon ve Birincilik Ödülü

Harvard Üniversitesi Mezunlar Derneği tarafından düzenlenen, kadınların günümüzde yaşadığı sorunlar ve kadın hakları konulu kompozisyon yarışmasına (Harvard GlobalWE Essay Contest) katılan 10. s devamını oku..

15 / 06 / 2021
Öğretmenlerimiz Harvard Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitimlerini Tamamladı

Özel Egeli öğretmenlerimiz Harvard Üniversitesi Eğitim Fakültesi (Harvard Graduate School of Education) tarafından düzenlenen eğitimlerini tamamladılar. devamını oku..

15 / 06 / 2021
Öğrencilerimiz Yale Model Government Europe Konferansındaydı

Ortaokul ve lise öğrencilerimiz çevrim içi Yale Model Government Europe (YMGE) konferansına katıldı. devamını oku..

15 / 06 / 2021
TÜBİTAK'ta Biyoloji Alanında Türkiye 3. lüğü

Tübitak 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması'nda 11. sınıf öğrencimiz Nehir Özen ve 10. sınıf öğrencimiz Cem Yıldırım, danışmanlığını Biyoloji Öğretmenimiz Yasemin Boncuk Yavuz'un yaptığı Özgün Bakteri devamını oku..

15 / 06 / 2021
Öğretmenlerimiz 2021 LGS Değerlendirmesi

ÖZEL EGE LİSESİ 2021 LGS DEĞERLENDİRMESİ 6 Haziran 2021 tarihli Lise Giriş Sınavı’nın birinci oturumunda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü devamını oku..

15 / 06 / 2021
Özel Egeliler'den Matematik Olimpiyatlarında Başarı

Akdeniz Üniversitesi Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatları’nda 3 öğrencimiz 2. aşamada. devamını oku..

02 / 06 / 2021
Bir Uluslararası Başarı da Ceylin Karahan'dan

Farklı ülkelerden öğrencilerin katılımıyla düzenlenen Yale Model Government Europe Konferansı (YMGE) Ürün Tasarım Yarışmasında 10. sınıf öğrencimiz Ceylin KARAH devamını oku..

02 / 06 / 2021
Ülkemizi Regeneron ISEF 2021’de Gururla Temsil Ettik

12. sınıf öğrencilerimizden Okan Demir Baykal ve Tankut Çekiç, öğretmenimiz Atajan Rovshenov’un danışmanlığında hazırladıkları "Raspberry Pi ile Görme Engelli Bireyler için Yardımcı Teknoloji Tas devamını oku..

30 / 05 / 2021
Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ve Çevre İçin İş Birliği

“Continued Dialogue, Closerto Europe” (Sürdürülebilir Diyalog) projemizin ortakları ve iştirakçileri gerçekleştirilen Zoom toplantısında bir araya geldi. Paydaşların temsilcileri kendilerini ve kurumlarını tanıttı, proje hakkındaki güncel gelişmeler katılımcılarla payla devamını oku..

29 / 05 / 2021
Özel Egelilerden Türkiye Matematik Yarışması Sonuçlarında Türkiye 1.liği

Bu yıl ilk kez düzenlenen Türkiye Matematik Yarışması sonuçlarında Türkiye 1.liği madalyasına hak kazanan 4. sınıf öğrencimiz Gökhan Yanardağ, 5. sınıf öğrencimiz Kuzey Er ve 12. sınıf öğrencimiz Çınar Eren Arslan’ı ve mate devamını oku..

30 / 05 / 2021
Özel Ege’de Anaokulundan 1. Sınıfa Geçiş Çalışmaları

Çocukluk döneminin sosyal-duygusal gelişim alanları üzerinde hassasiyetle durulması gereken özel bir dönem olduğunu düşünüyoruz. Öğrencilerimizin birinci sınıfa geçiş süreçlerini kolaylaştırmak ve birinci sınıfa mutlu ve güçlü bir başlangıç devamını oku..

30 / 05 / 2021
Özel Ege Lisesi 'TSE Okulum Temiz Belgesi' Aldı

Millî Eğitim Bakanlığı ve Türk Standardları Enstitüsü arasında yapılan iş birliği ile, "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzunda belirlenen 248 kriterin tamamını yerine getirerek &ldquo devamını oku..

30 / 05 / 2021
Özel Ege'nin İngilizce Öğretim Programı 'Smart'

İngilizce Dersi Öğretim Programımız “SMART”, Özel Ege Lisesi öğretmenleri ve program geliştirme uzmanları tarafından anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin İngilizce öğrenimleri adına geliştirilmiştir. Bu öğretim programı öğren devamını oku..

30 / 05 / 2021
AP Capstone™ Diploma Programı ile Özel Egelilere Çift Diploma İmkânı

2013 yılından beri College Board üyesi olan okulumuz aynı yıl AP (Advanced Placement) programına katılmış ve lisans düzeyinde 8 farklı ders vermeye başlamıştır. Okulumuz 2021 Şubat ayı itibarıyla AP Capstone™ Diploma Programı’nı akademik & devamını oku..

30 / 05 / 2021
18. Fen Araştırma Projeleri Yarışması'nda Ödüller Sahiplerini Buldu

Fen Araştırma Projeleri Yarışması'nda dereceye giren öğrencilerimiz Özel Ege Lisesi YouTube kanalından canlı yayında yapılan ödül törende ilan edildi. Öğrencilerin fizik, kimya, biyoloji, fen ve teknoloji alanlarında hazırladıkları projelerini çevrim içi ortamda jü devamını oku..

30 / 05 / 2021
20. Günaydın Edebiyat'ta Ödüller Sahiplerini Buldu

Özel Ege Lisesi 20. “Günaydın Edebiyat” Öykü, Şiir ve Masal Yazma Yarışması'nda dereceye giren öğrencilerimiz Özel Ege Lisesi YouTube kanalından canlı yayında yapılan ödül törende ilan edildi. Bu yıl öğrenc devamını oku..

30 / 05 / 2021
ÖEL Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan'dan Özel Ege'nin Uluslararası Vizyonuyla İlgili Değerlendirme Toplantısı

Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan, Özel Ege Lisesi mezunlarının bugüne kadar kabul aldığı yabancı üniversiteler ve okulun uluslararası vizyonu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. devamını oku..

30 / 05 / 2021
Fen Bilimleri ve Matematikte Türkiye 2.likleri Özel Egelilerin

Ülkemizdeki fen bilimleri, matematik bilimi, sosyal bilimler ve yazılım - kodlama bilimleri öğretimini desteklemek, öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgileri kullanabilmelerini ve pekiştirmelerini sağlamak, bu alanlarda yetenekli öğrencileri bilimsel araştırmal devamını oku..

30 / 05 / 2021
19 Mayıs'ı Coşkuyla Kutladık

Ulusal egemenliğin başlangıç günü olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 102. yılı kutlu olsun. Özel Egelilerin 19 Mayıs’ın ruhu, gücü ve gururuyla hazırladığı çevrim içi 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çevrim devamını oku..

30 / 05 / 2021
İngiltere’nin ve Birleşik Krallık Üniversiteleri ÖEL Üniversite Günü'ndeydi

İngiltere Üniversite Gününde İngiltere’nin ve Birleşik Krallık’ın önde gelen üniversitelerini öğrencilerimiz ile buluşturduk.  Sadece okulumuza özel gerçekleştirilen çevrim içi oturumlarda öğrencilerimiz bölüm ve meslekleri Oxford Brook devamını oku..

30 / 05 / 2021
Matematikte Türkiye Birinciliği Özel Egelilerin

Özel Ege Lisesi 10. sınıf öğrencileri Arda Öztürk, Yağmur Gültekin ve Yağız Oğuz'un hazırladıkları "EulerTotient Fonksiyonuna Dayanan Terimler Toplamı ve Ardışık Kuvvetler Toplamı Arasındaki Bölünebilirlik Koşulları" isimli proje 12. Salih Zeki Matematik Araştırma Pro devamını oku..

30 / 05 / 2021
Mezunumuzun Mesajı Var; Doğan Demir (2005 ÖEL Mezunu)

Mezunumuzun Mesajı Var; Doğan Demir (2005 ÖEL Mezunu) devamını oku..

30 / 05 / 2021
Ayın Yazarı; Yalvaç Ural Öğrencilerimizle Buluştu

İlkokulu kademesinde uyguladığımız ayın yazarı çalışmamızda bu ayki konuğumuz Yalvaç Ural oldu. Değerli yazarımız Yalvaç Ural, öğrencilerimiz uzaktan eğitim sistemiz Perculus+ üzerinden öğrencilerimizle buluşarak yazın hayatı, yazarlık ve kitapları hakkında sohbet ett devamını oku..

30 / 05 / 2021
1. Sınıflarımızın İngilizce Portfolyo Sunumları

İlkokul 1. sınıflarımız, İngilizce portfolyo sunumlarını büyük bir özveri ve çabayla gerçekleştirdi. Bu keyifli ve bilgi dolu dakikaları izlemek için tıklayın devamını oku..

30 / 05 / 2021
Türkiye Zeka Vakfı 26. Zeka Oyunları Yarışması’nda Finaldeyiz

Türkiye Zeka Vakfı 26. Zeka Oyunları Yarışması’nda (OYUN 2021) 3. sınıf öğrencilerimiz Hayrettin Eren Ayık ve Yiğit Eymen Cömert, finale katılmaya hak kazandı. Öğrencilerimize finalde başarılar dileriz. devamını oku..

30 / 05 / 2021
TÜBİTAK İzmir Bölge Sergisi'nde 12 Projemiz Sergilenmeye Değer Bulundu

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 15. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması İzmir Bölge Sergisi'nde 12 projemiz sergilenmeye değer bulunmuştur. Öğrencilerimizi ve danışman öğretmenlerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. devamını oku..

30 / 05 / 2021
Ata Berk Karabağ’a 4 Fransız Üniversitesinden Kabul Hakkı

Okulumuz 12. sınıf öğrencilerinden Ata Berk Karabağ, Fransa’daki dört prestijli üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği bölümünde öğrenim görme hakkı kazanmıştır.    Öğrencimiz eğitimi ve araştırma çalışmaları ile Times HigherEducation dünya sıralamasına g devamını oku..

30 / 05 / 2021
Özel Ege’de İngiltere Üniversite Günleri Başlıyor

İngiltere'nin en prestijli üniversitelerinin öğrencilerimiz ile buluşacağı etkinliğimiz Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşecek olup öğrencilerimiz bölüm ve meslekleri üniversite temsilcilerinden dinleyecek, merak ettikleri sorulara yanıt bulma fırsatı bulacaklardır. devamını oku..

30 / 05 / 2021
3 Matematik Projesi ile Finaldeyiz

Özel Ege Lisesi, Türkiye genelinde 2015 yılından bu yana düzenlenen Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması’nın finalinde ortalama 2 proje ile yer almaktadır. Bu yıl da yarışmaya 3 proje ile başvuran Özel Egeliler geleneği bozmad devamını oku..

30 / 05 / 2021
Mezunumuzun Mesajı Var; Elif Ceren Çümen (2012 ÖEL Mezunu)

Mezunumuzun Mesajı Var; Elif Ceren Çümen (2012 ÖEL Mezunu) devamını oku..

30 / 05 / 2021
Öğrencilerimizden II. MINT-O Olimpiyatlarında İlk 10’da 3 Derece

Okulumuz, 2. yabancı dili Almanca olan ve 3, 4 ve 5.sınıf öğrencilerinin katıldığı 2020 - 2021 II. Mint-O-Olimpiyatlarında aralarında birinci yabancı dili Almanca olan okulların da olduğu 650 okul arasında gerçekleşen ve iki hafta süren kıyasıya mücadelede 5. sınıf öğrenc devamını oku..

30 / 05 / 2021
Özel Egelilerden Bilgi Yarışması'nda İzmir İl 1.liği

11. sınıf öğrencilerimiz Aslı Turan, Onur Umut Ulu ve Zeynep Gül, İzmir Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Gençler Arası Bilgi Yarışması'nda İzmir il birincisi oldu. Öğrencilerimizi tebrik ediyor devamını oku..

ÖZEL EGE'DEN HABERİNİZ OLSUN

#BizÖzelEgeliyiz