Salon derslerimizde değerli öğretim üyesi Doç. Dr. Sinan Güven'i konuk ediyouz.
Doç. Dr. Sinan Güven Hakkında
Sinan Güven lisans eğitimini ODTÜ Kimya bölümünde tamamladı ve daha sonra yine aynı üniversitede biyoteknoloji alanında yüksek lisans eğitimini gerçekleştirdi. 2011 yılında doku mühendisliği ve kök hücreler alanındaki doktorasını İsviçre-Basel Üniversitesi’nde tamamladı. Doktora çalışmalarını erişkin kök hücreleri kullanarak büyük ölçekli vaskülerize kemik grefleri hazırlanması üzerine gerçekleştirdi. Aynı zamanda kök hücrelerinin farklılaştırılması ve rejeneratif tıp uygulamalarının klinik alanlarda aktarılması konusunda çalışmalarda bulundu. Doktora sonrası çalışmalarını 2012-2015 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirdi. Massatchussetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Harvard Tıp Okulu ve Brigham and Women’s Hastanesindeki çalışmaları sırasında 3-boyutlu aşağıdan-yukarıya (bottom-up) doku mühendisliği birleştirme teknolojileri ve mikroakışkan sistemler üzerine yoğunlaşmıştır. Bununla beraber rejeneratif ve kişisel tıp uygulamalarına yönelik gerçek doku ve organ fonksiyonlarını taklit eden modeller geliştirmiştir. Dr. Güven, Stanford Canary Erken Kanser Teşhisi Merkezi’nde biyomühendislik araçlarını kullanarak kanser araştırmaları için yenilikçi mikro-çevreler tasarlamıştır. Mayıs 2015’te Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü’ne katılarak Terapötik Biyomühendislik Labı’nı kurdu ve grup lideri olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Güncel araştırma konuları kök hücre teknolojileri, organoidler ve mikroakışkan çip üstü-organ sistemleri üzerinedir. 2016 Türkiye Bilimler Akademisi GEBİP, 2017 Bilim Akademisi BAGEP ve 2018 Türkiye Sağlık Enstitüleri Birliği TÜSEB Teşvik ödüllerine layık görülmüştür.
Haberler
06 / 06 / 2024
10 ve 11. Sınıf Öğrencilerimiz Avogadro İsimli Kimya Yarışmasında Dünya Genelinde Uluslararası Okulların Katılımcıları Arasında İlk Yüzde 25’lik Dilimde

10 ve 11. Sınıf Öğrencilerimiz Avogadro İsimli Kimya Yarışmasında Dünya Genelinde Uluslararası Okulların Katılımcıları Arasında İlk Yüzde 25’lik Dilimde  Canada, University of Waterloo, devamını oku..

06 / 06 / 2024
Asya Matematik Olimpiyatlarında (AIMO) Finaldeyiz

3-B sınıfı öğrencimiz İdil Sakıncı, Asya Matematik Olimpiyatlarının (AIMO) çevrim içi olan ilk aşamasında aldığı puan ile Güney Kore’de yapılacak finalde yer almaya hak kazanmıştır.  devamını oku..

06 / 06 / 2024
TÜBİTAK Proje Finalinde Özel Ege’den Derece

  Bu yıl 55. si düzenlenen TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın final sergisi ve ödül töreni, 26-30 Mayıs 2024 tarihleri arasında Ankara’da yü devamını oku..

06 / 06 / 2024
2024 LGS (Lise Giriş Sınavı) Sorularının Değerlendirilmesi

(Basın Bülteni) 2 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen Lise Giriş Sınavı (LGS) soru ve cevapları yayınlandı. Millî Eğitim Bakanlığınca LGS kapsamında gerçekleştirilen merkezî sınava bu yıl 8'inci sınıftaki 1 milyon 38 bin 192 devamını oku..

06 / 06 / 2024
Ortaokullar Arası Çok Kısa Öykü Yarışması’nda Öğrencimizden İkincilik Ödülü 

Özel İzmir Gelişim Ortaokulunun düzenlediği Ortaokullar Arası Çok Kısa Öykü Yarışması’nda 7.sınıflar düzeyinde İkincilik Ödülü almaya hak kazanan öğrencimiz Sarp Pamuk’u kutlar, başarılarının devamını dileriz. devamını oku..

ÖZEL EGE'DEN HABERİNİZ OLSUN

#BizÖzelEgeliyiz