Salon derslerimizde değerli öğretim üyesi Doç. Dr. Sinan Güven'i konuk ediyouz.
Doç. Dr. Sinan Güven Hakkında
Sinan Güven lisans eğitimini ODTÜ Kimya bölümünde tamamladı ve daha sonra yine aynı üniversitede biyoteknoloji alanında yüksek lisans eğitimini gerçekleştirdi. 2011 yılında doku mühendisliği ve kök hücreler alanındaki doktorasını İsviçre-Basel Üniversitesi’nde tamamladı. Doktora çalışmalarını erişkin kök hücreleri kullanarak büyük ölçekli vaskülerize kemik grefleri hazırlanması üzerine gerçekleştirdi. Aynı zamanda kök hücrelerinin farklılaştırılması ve rejeneratif tıp uygulamalarının klinik alanlarda aktarılması konusunda çalışmalarda bulundu. Doktora sonrası çalışmalarını 2012-2015 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirdi. Massatchussetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Harvard Tıp Okulu ve Brigham and Women’s Hastanesindeki çalışmaları sırasında 3-boyutlu aşağıdan-yukarıya (bottom-up) doku mühendisliği birleştirme teknolojileri ve mikroakışkan sistemler üzerine yoğunlaşmıştır. Bununla beraber rejeneratif ve kişisel tıp uygulamalarına yönelik gerçek doku ve organ fonksiyonlarını taklit eden modeller geliştirmiştir. Dr. Güven, Stanford Canary Erken Kanser Teşhisi Merkezi’nde biyomühendislik araçlarını kullanarak kanser araştırmaları için yenilikçi mikro-çevreler tasarlamıştır. Mayıs 2015’te Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü’ne katılarak Terapötik Biyomühendislik Labı’nı kurdu ve grup lideri olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Güncel araştırma konuları kök hücre teknolojileri, organoidler ve mikroakışkan çip üstü-organ sistemleri üzerinedir. 2016 Türkiye Bilimler Akademisi GEBİP, 2017 Bilim Akademisi BAGEP ve 2018 Türkiye Sağlık Enstitüleri Birliği TÜSEB Teşvik ödüllerine layık görülmüştür.
Haberler
12 / 04 / 2023
Öğrencimiz Yiğit Sancar'a Yurt Dışı Üniversite Kabulü

12. sınıf öğrencimiz Yiğit Sancar Times Higher Education (THE) dünya üniversiteleri sıralamasında 42. sırada yer alan Belçika’nın en büyük araştırma üniversitesi olan KU Leuven’den kabul almıştır. Belçika’nın köklü üniversiteleri arasında yer alan K devamını oku..

07 / 04 / 2023
Öğrencilerimizin Yurt Dışı Kabulleri Devam Ediyor

12. sınıf öğrencimiz Can Afacan Times Higher Education (THE) dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasına göre 25. sırada yer alan Duke Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünden kabul almıştır. Özel bir araşt devamını oku..

07 / 04 / 2023
Öğrencilerimizin Yurt Dışı Kabulleri Devam Ediyor

12. sınıf öğrencilerimizden Kaan Kümüştekin Times Higher Education (THE) tarafından 2022 yılında dünyanın en iyi 134. Üniversitesi seçilen  devamını oku..

07 / 04 / 2023
Öğrencilerimizin Yurt Dışı Kabulleri Devam Ediyor

12. sınıf öğrencimiz Can Afacan Times Higher Education (THE) dünya sıralamasına göre 147. sırada yer alan Rice Üniversitesi'nin Bilgisayar Bilimi bölümüne kabul almıştır. Amerika’da bulunan o devamını oku..

06 / 04 / 2023
Öğrencilerimizin Yurt Dışı Kabulleri Devam Ediyor

12. sınıf öğrencimiz Nisan Kaynar Times Higher Education (THE) dünya sıralamasına göre 108. sırada yer alan Birmingham Üniversitesi Biyomedikal Bilimler bölümünden kabul almıştır. Birleşik Krallık ’ta araştırma odaklı en iyi üniversitel devamını oku..

ÖZEL EGE'DEN HABERİNİZ OLSUN

#BizÖzelEgeliyiz