Advanced Placement (AP) programı Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversitelerinin akreditasyon ve yönetiminden sorumlu College Board (Yükseköğretim Kurulu) tarafından düzenlenen, üniversite düzeyinde 38 dersten oluşan uluslararası bir eğitim programıdır. Program içeriğindeki dersler lise kademesindeki öğrencilerin katılımı için tasarlanmıştır. Bu dersler, öğrencilerin yurt dışı üniversite başvurularında diğer öğrencilerden ayrıcalıklı olmasını sağlamaktadır (ders saydırma, muafiyeti, burslu kabul vb.). Ayrıca, AP Capstone programı ile bütünleştirilebilen program sayesinde öğrenciler uluslararası düzeyde geçerli ikinci bir lise diploması almaya hak kazanmaktadır.

2013 yılından bu yana sürdürdüğü AP (Advanced Placement) Programı deneyimine 2021 Şubat ayı itibarıyla AP Capstone™ Diploma Programı’nı da dâhil etmiş olan Özel Ege Lisesi, 2021-2022 akademik yılında başladığı Pre-AP programı kapsamında yürüttüğü başarılı çalışmalar ile ilgili olarak "Dijital Okul Rozeti (Pre-AP Digital School Badge)" almaya hak kazanmış ve College Board tarafından pilot okul olarak seçilmiştir.

2021 – 2022 eğitim-öğretim yılından itibaren AP Capstone™ Diploma Programıyla birlikte öğrencilerine çift diploma seçeneği sunan Özel Ege Lisesi Türkiye’de AP Capstone™ Diploma Programı’nı uygulayan 3 okuldan biridir.

Öğrencilerimizin 9. sınıftan itibaren seçebilecekleri AP Dersi sayısı 25’tir.  Tüm AP derslerinin uygulama dili 0 İngilizcedir. Bu nedenle, 9. Sınıfta AP dersi almayı planlayan ortaokul öğrencilerimiz 8. sınıfta bu derslere bir hazırlık niteliğinde olan Pre-AP İngilizce dersini almaktadır. Pre-AP İngilizce dersinde 8. sınıf öğrencilerimiz orijinal edebiyat eserlerini analiz etmekte, etkili okuma ve yaratıcı yazma becerilerini geliştirmekte ve eleştirel düşünme becerileri kazanmaktadır.

Böylece, Pre-AP İngilizce dersinde öğrencilerimiz İngiliz dili hakkındaki farkındalıklarını arttırmakta, diğer AP dersleri hakkında bilgi sahibi olarak lise eğitimleri boyunca seçeceği herhangi bir AP dersi için gerekli deneyimi kazanmaktadır. Ayrıca 8. Sınıf öğrencilerimiz bu yıl Pre-AP sınavlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde öğrenim gören 9. ve 10. Sınıf öğrencilerinin 8 doğru cevap ortalamasını aşarak üstün başarı elde etmiştir. 

Pre-AP English dersi ile ilgili ayrıntılı bilgi için: TIKLAYINIZ

AP Capstone™ Diploma Programı ve Pre-AP English dersi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için apcapstone@egelisesi.k12.tr  adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

AP Capstone™ Diploma Programı tanıtım videosu için: TIKLAYINIZ

Özel Ege Lisesinde verilen 25 AP dersi listesi için TIKLAYINIZ

Haberler
12 / 04 / 2023
Öğrencimiz Yiğit Sancar'a Yurt Dışı Üniversite Kabulü

12. sınıf öğrencimiz Yiğit Sancar Times Higher Education (THE) dünya üniversiteleri sıralamasında 42. sırada yer alan Belçika’nın en büyük araştırma üniversitesi olan KU Leuven’den kabul almıştır. Belçika’nın köklü üniversiteleri arasında yer alan K devamını oku..

07 / 04 / 2023
Öğrencilerimizin Yurt Dışı Kabulleri Devam Ediyor

12. sınıf öğrencimiz Can Afacan Times Higher Education (THE) dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasına göre 25. sırada yer alan Duke Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünden kabul almıştır. Özel bir araşt devamını oku..

07 / 04 / 2023
Öğrencilerimizin Yurt Dışı Kabulleri Devam Ediyor

12. sınıf öğrencilerimizden Kaan Kümüştekin Times Higher Education (THE) tarafından 2022 yılında dünyanın en iyi 134. Üniversitesi seçilen  devamını oku..

07 / 04 / 2023
Öğrencilerimizin Yurt Dışı Kabulleri Devam Ediyor

12. sınıf öğrencimiz Can Afacan Times Higher Education (THE) dünya sıralamasına göre 147. sırada yer alan Rice Üniversitesi'nin Bilgisayar Bilimi bölümüne kabul almıştır. Amerika’da bulunan o devamını oku..

06 / 04 / 2023
Öğrencilerimizin Yurt Dışı Kabulleri Devam Ediyor

12. sınıf öğrencimiz Nisan Kaynar Times Higher Education (THE) dünya sıralamasına göre 108. sırada yer alan Birmingham Üniversitesi Biyomedikal Bilimler bölümünden kabul almıştır. Birleşik Krallık ’ta araştırma odaklı en iyi üniversitel devamını oku..

ÖZEL EGE'DEN HABERİNİZ OLSUN

#BizÖzelEgeliyiz